South West
Schools' Athletics Championships
16th June 2001
For
the first time since the Championships have been staged, Dorset won the overall
competition by the narrowest of margins from their South West rivals. There has
never been a year when the leading teams have been as close:
1.
Dorset 555
2.
Devon 553
3.
Somerset 551
4.
Glouc. 298
5.
Wiltshire 270
6.
Cornwall 217
Dorset
won the Senior Boys', the Senior Girls', the Junior Boys' and the Overall Boys'
trophies as well as the Overall Championships Shield and only missed out on the
Field Events trophy by one point. It was, without doubt, the best ever team
performance by a Dorset Schools' contingent.
Doubles
were achieved by: Henry Farris (Sherborne) in the Senior Boys 100m and 200m and
Carly Dean (Wey Valley) in the Inter Girls 80m Hurdles and 300m Hurdles.
Championship
Best Performances were achieved by: Michael Johnson (Bournemouth School) in the
Junior Boys 200m; Sian Scott (Poole High) in the Senior Girls 400m Hurdles;
Jocelyn Hird (Blandford School) in the Senior Girls Pole Vault and Louise
Watton (Lytchett Minster) in the Junior Girls Javelin using a new specification
javelin.
Some
of the successful team have been selected to compete in the National Schools
Championships to be held also in Exeter in July. The county is limited to 25 competitors and this year there were
29 athletes who had achieved the qualifying standard.
Athletes who finished in the
top three places were:
Senior Boys 1st Team
1st H.Farris Sherborne 100m 11.2
1st H. Farris Sherborne 200m 22.7
1st C. Clement BSB 800m 1-59.0
1st M. Frampton B'th
Coll Hammer 52m 41
1st G. Smith B'th
Coll 110m Hurdles 15.1
1st R. Burgess Queen
Elizabeth Pole Vault 3m 60
2nd C. Lawrence B'th Coll 800m 2-01.6
2nd T. Oliver St.
Peter's 3000m 9-38.2
2nd D. Dooley Canford 400m Hurdles 61.4
2nd T. Hayball Colfox 2000m S/C 6-48.2
2nd M. Marsh Bryanston Long Jump 6m 63
3rd
T. Gunning T. Hardye 800m 2-03.3
3rd L. Copper M.
Abbey 1500m 4-25.4
3rd T. Harris Queen
Elizabeth 2000m S/C 7-00.7
3rd M. Marsh Bryanston Triple Jump 13m 03
3rd M. Frampton B'th
College Discus 35m 64
3rd Relay 45.2
Intermediate Boys 2nd Team
1st C. McCourt Portchester 3000m 8-59.8
1st D. Cree T.
Hardye 1500m S/C 5-01.4
1st M. Lacy Bryanston 1500m 4-13.0
2nd C. Hillier Bryanston 800m 1-57.9
2nd H. Yates Sherborne Triple Jump 13m 10
2nd S. Small Queen
Elizabeth Long Jump 6m 30
3rd S. Dewsbury BSB Pole Vault 3m 20
3rd B. Walter BSB Shot 13m 33
Junior Boys 1st Team
1st M. Johnson BSB 200m 23.3 CBP
1st J. Martin Summerbee 400m 55.2
1st C. Bravington Winton 800m 2-10.4
1st S.Hogan Corfe
Hills 1500m 4-25.4
1st D. Hepplewhite St. Peter's Shot 14m 32
1st Relay 47.8
2nd M. Johnson BSB 80m Hurdles 11.6
2nd A. Borthwick Wey
Valley 1500m 4-29.0
2nd R. Moss T.
Hardye Long Jump 5m 73
2nd D. Hepplewhite St.
Peter's Discus 35m 52
2nd S. Arbuthnot Twynham Hammer 33m
80
3rd M. Crews Budmouth Pole Vault 2m 40
3rd T. King BSB High Jump 1m 66
3rd J. Warsop Poole
GS Triple Jump 11m 49
Senior Girls 1st Team
1st K.Pakes T.
Hardye 3000m 11-39.5
1st S. Scott Poole
High 400m Hurdles 61.7 CBP
1st J. Hird Blandford Pole Vault 2m 90 CBP
2nd J. Molloy Canford 100m Hurdles 15.1
2nd J. Molloy Canford 400m Hurdles 65.1
2nd E. Siu Leweston Javelin 26m
95
2nd Relay 50.8
3rd
T. Rutter T. Hardye 400m 61.4
3rd A. Grant-Ives Leweston 800m 2-31.5
3rd K. Borthwick Weymouth
Coll 1500m 5-20.2
3rd E. James Parkstone
GS Long Jump 5m00
3rd E. James Parkstone
GS Triple Jump 10m 43
3rd M Borthwick Homefield Discus 32m 26
Intermediate Girls 3rd Team
1st C. Dean Wey
Valley 80m Hurdles 12.0
1st C. Dean Wey
Valley 300m Hurdles 45.7
1st C. Roberts Gillingham Long Jump 5m 31
1st N. Hamlin Wey
Valley 1500m 4-47.4
2nd L.
Bennett Corfe Hills 100m 12.5
2nd R. Chadney Colfox 800m 2-21.1
3rd G. Rose T.
Hardye 800m 2-26.0
Junior Girls 2nd Team
1st R. Cork St.
Mary's Shot 11m 03
1st L. Watton L.
Minster Javelin 40m46 CBP (new spec)
2nd C. Walker Avonbourne Long Jump 5m
03
2nd L. Watton L.
Minster Discus 29m 66
3rd G. Eastman Parkstone
GS High Jump 1m 55